KİMYASAL PEELİNG - Dr Gülfer İNCİ - İstanbul

Kimyasal peeling kişilerin ciltlerinde oluşan güneş lekeleri, kırışıklıklar, akne izlerinin giderilmesi, cildin nem ve yağ dengesinin korunması açısından uygulanan bir yöntem olurken uzman doktorlar tarafından yapılması önemlidir.
Kimyasal peeling işlemi cildin lekeli ya da istenmeyen farklı olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için kontrollü şekilde kimyasal maddeler kullanılarak soyulması işlemidir yani deri tabaka şeklinde soyulur ve cildin genç yeni hücrelerine sahip olan cildine ulaşılır. İşlem dediğimiz gibi leke, kırışık ya da izlere göre değişiklik gösteren derecelerde yüzeysel, orta ve derin olmak üzere soyulma işlemi yapılır.

Cildin renk tonu kimyasal peeling işleminde oldukça önemlidir başarı oranları açık tenli bayanlarda daha yüksektir çünkü genelde açık tenli cilde sahip olan kişilerde cilt daha incedir fakat esmer tenle hem kalın hem güneşten daha çabuk şekilde etkilenen cilt yapısına sahiplerdir. Kimyasal peeling işlemi oldukça etkili ve yararlı bir işlemdir. Fakat tüm bu cilt sorunu yaşayan kişilerde önerilmesi gereken bir işlem olarak ta bakmamakta yarar vardır.

Lekelerinden muzdarip olan esmer tenlerde yapılan peeling bazı durumlarda daha da lekelenmeye neden olur yapılan uygulamayla alakalı bir sorun olmayan lekelenme işlem sonrasında savunmasız ve yeni hücre yapısıyla açığa çıkan cildin kişiler tarafından yeterli derecede korunmamasından kaynaklanmaktadır. Kişilerde uygulanan peeling cildin olumsuzluk derecesi, kişinin cilt tipi ve karakterine göre farklı seanslarla uygulanmaktadır yani seans sayısı kişilere göre farklılık göstermektedir.
Peeling uygulaması kimyasal içerikli maddeler olan glikolik asit, salisilik asit, jessner solüsyonu ve triklorasetik asit içeriklerinin kullanılmasıyla gerçekleştiriyor. Kimyasal peeling genelde leke tedavisinde kullanılıyor. Yaşlılıkla birlikte gelişen yüz çilleri, lekelenmelerinde, gebelik döneminde güneşle kalıcılığı artan gebelik lekelerinde ve güneş ışınlarına maruz kalarak ortaya çıkan koyu lekelenmelerde oldukça etkili sonuçlar elde edilen bir yöntemdir.

Yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıklarda genelde derecesine göre derin çizgilerin hafiflemesinde erken yaşta oluşan kırışıklıkların yok edilmesinde kullanılıyor. Sivilce tedavisi ve sivilce izlerinin de ortada kaldırılmasında oldukça etkilidir. Kalınlaşan kuruyan ciltlerin tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.
Gözeneklerin açık olduğu cilt yapısını tamamen dengeleyen bir yöntemdir. Peeling yöntemi sonrası tamamen doktorun yönlendirmesiyle hareket etmeye özen gösterin. Özellikle cildiniz hassas olacağı için mutlaka güneşten korumaya özen gösterin.