Sivilce Akne Tedavisi - Dr Gülfer İNCİ - İstanbul

Akne tedavisi, sivilce olarak bilinen cilt sorununun kontrol altına alınması ve iyileştirilmesini amaçlayan çeşitli yöntemleri içerir. Akne, genellikle ergenlik döneminde hormon değişiklikleriyle ilişkili olarak ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Bununla birlikte, yetişkinlerde de görülebilir. Akne, ciltteki yağ bezlerinin tıkanması ve iltihaplanması sonucu oluşan siyah noktalar, beyaz noktalar, sivilceler ve kistler şeklinde belirtiler gösterir. Akne tedavisi, mevcut lezyonların iyileştirilmesi, yeni lezyonların önlenmesi ve cilt sağlığının yeniden sağlanması üzerine odaklanır.

Akne tedavisinde kullanılan yaygın yöntemlerden biri topikal tedavilerdir. Bu tedaviler, cilt üzerine uygulanan kremler, losyonlar, jeller ,temizleme ürünleri veya merhemler şeklinde gelir. Topikal tedaviler, genellikle antienflamatuar, antibakteriyel veya keratolitik etkiye sahip aktif bileşenler içerir. Bunlar, ciltteki iltihabı azaltır, bakterileri kontrol altına alır ve ölü deri hücrelerinin dökülmesini teşvik eder. Topikal tedaviler, hafif ve orta şiddetteki akne vakalarında etkili olabilir.

Sivilce Akne Tedavisi 

Oral ilaçlar, akne tedavisinde kullanılan başka bir seçenektir. Antibiyotikler, retinoidler ve hormon ilaçları gibi farklı türlerde oral ilaçlar akne tedavisinde kullanılır. Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonu kontrol altına alarak iltihabı azaltır. Retinoidler, cildin yenilenmesini teşvik eder ve gözeneklerin tıkanmasını önler. Hormon ilaçları, hormonal dengesizliklerin neden olduğu akne vakalarında etkilidir. Bunun belirlenmesi tedaviye yön vereceği için hormon parametrelerine bakılmalıdır.Oral ilaçlar, genellikle daha şiddetli ve dirençli akne vakalarında kullanılır ve bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Bazı durumlarda, akne tedavisinde fiziksel tedaviler de uygulanabilir. Bu tedaviler arasında lazer terapisi, ışık terapisi ,altın iğne ,ve kimyasal peeling gibi prosedürler yer alır. Lazer terapisi ciltteki bakterileri kontrol altına alır, iltihabı azaltır ve cildin yenilenmesini teşvik eder. Işık terapisi, kırmızı veya mavi ışık kullanarak akneye neden olan bakterileri hedef alır. Altın iğne tedavileri akne bağlı oluşan skarların çukurlukların iyileştirilmesi, kolejen salınımı ve aktif aknenin kontrol altına alınması için etkili tedavilerdendir.
Akneli yüzlerde cilt temizliği,aknelerle oynanmaması sıkılmaması önemlidir. Tüm tedaviler için doktorunuza lütfen danışınız.

Daha Fazla Bilgi Alın.

Akne Tedavisi ile ilgili bilgi almak için (0212) 660 5662 veya (+90) 545 412 4345 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.