Diş Sıkma Tedavisi (Bruksizm)Masseter tedavisi - Dr Gülfer İNCİ - İstanbul

Diş sıkma, kişinin farkında olmadan veya istemsiz olarak dişlerini sıkması veya sıkması durumudur. Bu durum, dişlerin aşırı aşınmasına, çene ağrısına, baş ağrısına ve diğer çene ilişkili problemlere neden olabilir. Bu sıkmalar bazen diş kırıklarına kadar varmaktadır.Kişi plak kullanıyorsa plağı kırmasına bağlı ağız içi yaralanmalar kesiler oluşabilir.Botilinum toksin ,bruksizm semptomlarını hafifletmek için çiğneme kaslarını (masseter kası)geçici olarak bloke ederek çalışır.

Botilinum toksin ile diş sıkma tedavisi genellikle bir dermatolog, estetik cerrah veya çene cerrahı yada medikal estetik hekimi tarafından gerçekleştirilir. Prosedür, tipik olarak klinik ortamında ve birkaç dakika içinde tamamlanır. Uygulama sırasında, uzman Botilinum toksini çene kaslarına enjekte eder. Botilinum toksin kaslara etki ederek kasların aktivitesini geçici olarak durdurur ve diş sıkma semptomlarını azaltır.

Diş sıkma tedavisinde Botilinum toksinin etkisi genellikle birkaç gün içinde fark edilir ve maksimum etkiye genellikle 1-2 hafta içinde ulaşılır. Etkisi genellikle 3 ila 6 ay arasında sürer. Bu süre boyunca, kaslar tekrar normal aktivitelerine döner ve tedavinin tekrarlanması gerekebilir.

Botilinum toksin ile diş sıkma tedavisi genellikle semptomları hafifletmek ve kişinin rahatlamasını sağlamak için kullanılır. Ancak, tedavinin temel nedeni olan bruksizm’i tamamen ortadan kaldırmaz. Diş sıkma problemleri olan kişiler için, Botilinum toksin tedavisi genellikle diş hekimleri, çene cerrahları veya uygun uzmanlar tarafından önerilen diğer tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılır. Bu, örneğin splintlerin (gece koruyucu plaklar) kullanılması veya stres yönetimi tekniklerinin uygulanması gibi tedavileri içerir.

Daha Fazla Bilgi Alın.

Botilinum Toksin Tedavisi ile ilgili bilgi almak için (0212) 660 5662 veya (+90) 545 412 4345 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.