Saç Dökülmesi Tedavisi - Dr Gülfer İNCİ - İstanbul

Saç dökülmesi, saç köklerinin zayıflaması veya ölmesi sonucunda saç tellerinin normalden daha fazla dökülmesi durumudur. Genellikle kalıtsal faktörler, hormonal değişiklikler, stres, sağlıksız beslenme, saç bakım ürünleri, yaşlanma ve bazı sağlık sorunları saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi erkeklerde genellikle kellik olarak bilinen androgenetik alopesi olarak adlandırılırken, kadınlarda genellikle saçın seyrek hale gelmesi şeklinde ortaya çıkar.

Saç dökülmesinin tedavisi, altında yatan nedenlere bağlı olarak değişebilir. İlk adım, saç dökülmesine neden olan faktörlerin belirlenmesidir. Bunun için doktor genellikle saç analizi, kan testleri ve tıbbi geçmişin incelenmesi gibi yöntemleri kullanır. Ardından, uygun tedavi planı belirlenir.

Saç mezoterapisi içeriğinde vitaminler ve enzimler bulunan ürünlerin saçlı deriye mikro iğnelerle verilmesi esasına dayanır.Dökülmelerin şiddetine bağlı olarak seans sıklığı belirlenir.Ortalama 6-8 seans planlanmaktadır.Tedavi sonrası 3-6 ay aralıklarla yeni çıkan köklerin güçlendirilmesi amacıyla hatırlatma seansları yapılmalıdır.
Saç mezoterapisi birtakım tedavilerle desteklenebilir.Saç dökülmesi ileri derecede ise uygun olan hastalarda saç ekimi yapılabilir.

Kök hücre tedavileri: Gelişen medikal estetik yöntemler ve labratuvar teknikleri sayesinde saç ekimi yaptırmak istemeyen yada çok genç olan hastalarda alternatif tedavi olarak son zamanlarda popüler hale gelmiştir.Kulak arkasındaki saçlı deriden alınan 3-4 saç kökünün birtakım işlemlerden geçirildikten sonra mikro enjeksiyonlarla saçlı deriye uygulanması esasına dayanır.Tek seanslık olması ve hızlı sonuç vermesiyle tercih edilen bir yöntem olmuştur.

Topikal tedaviler: Saç dökülmesi için kullanılan topikal tedaviler arasında minoksidil ve finasterid gibi ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar saç köklerini uyararak saç büyümesini teşvik eder ve dökülmenin azalmasına yardımcı olabilir.

Oral ilaçlar: Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan oral ilaçlar arasında finasterid ve dutasterid gibi 5-alfa redüktaz inhibitörleri bulunur. Bu ilaçlar, saç köklerine etki ederek saç dökülmesini azaltabilir.
Bu ilaçlar oral olarak alınabildiği gibi minik iğnelerle enjeksiyon mezoterapi yöntemiyle de saçlı deriye uygulanabilir.

Saç ekimi: İleri derecede saç dökülmesi olan kişiler için saç ekimi etkili bir tedavi seçeneği olabilir. Bu işlemde, saçlı bölgelerden alınan sağlıklı saç kökleri, dökülen veya seyrelmiş bölgelere nakledilir.

Saç bakımı ve yaşam tarzı değişiklikleri: Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, stresten uzak durmak ve saç bakımına özen göstermek de saç dökülmesini önlemek veya azaltmak için önemlidir. Saçlarınızı düzenli olarak temizlemek, saç derisine masaj yapmak, sıcak aletlerle saç şekillendirme işlemlerini sınırlamak gibi basit önlemler de saç dökülmesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Saç dökülmesi tedavisi bireysel olarak değişebilir, bu nedenle en etkili tedavi planını belirlemek için doktorunuza danışınız.

Daha Fazla Bilgi Alın

Saç Mezoterapisi Uygulaması ile ilgili bilgi almak için (0212) 660 5662 veya (+90) 545 412 4345 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.